Interwencja Fundacji w sprawie zasiłków na opiekę nad dzieckiem w domu

SUKCES FUNDACJI. Czy rodzice mają prawo nie posłać dziecka do przedszkola i zachować prawo do zasiłku? Zwróciliśmy się z pytaniem o stanowisko rządu w tej sprawie, bo ministrowie wypowiadali sprzeczne interpretacje. Wieczorem uzyskaliśmy oficjalne stanowisko korzystne dla rodziców!

Zwróciliśmy się dziś z pytaniem do przedstawiciela Rady Rodziny przy KPRM oraz do wiceminister zdrowia o to jakie jest oficjalne stanowisko rządu w sprawie dalszych wypłat zasiłków na dzieci do lat 8.

Dziś padły takie słowa ministra Łukasza Szumowskiego:
„Jeżeli ktoś ma jakiekolwiek obawy, wątpliwości, może pozostać z dzieckiem w domu i zasiłek opiekuńczy nadal będzie wypłacany”.

Minister Rodziny Marlena Maląg oraz wiceminister ds rodziny Barbara Socha wypowiadają się natomiast w zupełnie innym tonie.

Czy „obawa” rodziców upoważniać będzie do dalszego pobierania świadczenia nawet jeśli przedszkole czy żłobek będzie otwarte?
To ważne pytanie bo właśnie trwa obdzwanianie rodziców przez pracowników przedszkoli i żłobków i podejmowanie na podstawie ich odpowiedzi decyzji w gminach o otwieraniu bądź nie placówek opiekuńczych. Wiemy, że zdania w kwestii posyłania najmłodszych dzieci do przedszkoli i żłobków są bardzo podzielone. Z jednej strony mamy cały czas narodową kwarantannę, obowiązek noszenia maseczek na spacerach etc. a z drugiej strony wiemy, że w przypadku procedur ZUS nie ma słowa „zmiłuj się”. Wielu z Was nie wie co ich czeka ani jakie decyzje powinni podjąć mając na uwadze także bezpieczeństwo finansowe swojej rodziny.

Wieczorem uzyskaliśmy oficjalne oświadczenie w sprawie zasiłku na dzieci!
Na stronie ministerstwa rodziny pojawił się komunikat który rozwiewa wątpliwości jeśli chodzi o dalsze funkcjonowanie zasiłków na dzieci w czasie epidemii. Jak czytamy na stronie ministerstwa:
„Jeżeli mimo otwarcia placówki opieki rodzic nie zdecyduje się na posłanie do niej dziecka z powodu stanu epidemii związanego koronawirusem, w takim wypadku również dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie przysługiwał”.
Źródło: gov.pl