Wp.pl, Łukasz Warzecha, 28.06.19

„Dokonano pewnych zmian, gdy idzie o możliwość interweniowania państwa w życie rodziny – te zmiany były znane pod hasłem nieodbierania rodzicom dzieci za ubóstwo. Ale na tym właściwie koniec.
Nawet zresztą tutaj bilans jest mieszany, bo środowiska takie jak skupione wokół Rzecznika Praw Rodziców alarmowały, że w praktyce niewiele się zmieniło i dzieci nadal bywają odbierane rodzicom pod wątpliwymi pretekstami.”
https://opinie.wp.pl/warzecha-zabralem-pis-500-i-sprawdzilem-co-zostalo-z-rzadow-kaczynskiego-opinia-6396797160187521a?

Niedziela, Odłączenie dziecka od aparatury podtrzymującej życie nie powinno mieć miejsca, 24.06.19

Niezależnie od oceny kwestii medycznych i faktu, że prawo nie zostało w tym przypadku naruszone, taka sytuacja nie powinna mieć miejsca. Gdy chodzi o życie lub śmierć dziecka, pozbawianie rodziców możliwości decydowania jest działaniem niedopuszczalnym – brzmi stanowisko Fundacji Rzecznik Praw Rodziców w sprawie odłączenia Szymona Drabika od aparatury podtrzymującej życie, do którego doszło w Szpitalu Dziecięcym przy ul. Niekłańskiej w Warszawie.
https://www.niedziela.pl/artykul/43657

Fakty Oświęcim, Ministerstwo przeciwko likwidacji Trójki, 16.04.19

Społeczność Trójki, chcąc ratować szkołę przed decyzją prezydenta i rady miasta, słała pisma do wielu instytucji i organizacji. Jedną z nich była Fundacja Rzecznik Praw Rodziców, której prezes Tomasz Elbanowski interweniował w MEN.

Money.pl, Strajk nauczycieli. Był symbolem protestu, jest antybohaterem. Bo rozważa przyjście na egzamin, 10.04.19

Jednak to, że rozmowa Korczyca i Elbanowskiej przebiegła w przyjaznej atmosferze, nie spodobało się nauczycielom. Bo Karolina Elbanowska znana jest m.in. z inicjatywy dotyczącej likwidacji obowiązku szkolnego sześciolatków i, delikatnie mówiąc, nie ma w środowisku najlepszej opinii.
Marcin Korczyc przyznaje, że rozmowa z Karoliną Elbanowską była konstruktywna, pomimo niepochlebnych opinii w środowisku.” https://www.money.pl/gospodarka/strajk-nauczycieli-byl-symbolem-protestu-jest-antybohaterem-bo-rozwaza-przyjscie-na-egzamin-6368486308120193a.html

TVP Info, Wstaje dzień, 08.04.19

Od 01:08:00 https://www.tvp.info/41805176/08042019-0629/wstaje-dzien,odc-161

RP.pl, Karolina Elbanowska: ZNP betonuje sytuację, 08.04.19

W tej chwili słyszymy od ZNP tylko i wyłącznie postulaty płacowe. Podniesienie pensji w sposób, o jakim mówi prezes Broniarz, nie przełożą się wprost proporcjonalnie na podniesienie jakości nauczania. Tu potrzebne są zmiany systemowe i niestety trzeba zacząć otwarcia rozmawiać o Karcie Nauczyciela, bo bez tego trudno nalewać z próżnego w puste.
https://www.rp.pl/Edukacja/190409426-Karolina-Elbanowska-ZNP-betonuje-sytuacje.html

TVN24, Trwa strajk nauczycieli. Generalny i bezterminowy, 08.04.19

Rząd nie zgodził się na propozycje ZNP i Forum Związków Zawodowych, dlatego dziś w szkołach i przedszkolach rozpoczął się bezterminowy strajk. Nauczyciele walczą o lepsze wynagrodzenia, a uczniowie i ich rodzice starają się wspierać tę akcję. Większość z nich rozumie, że nie chodzi tylko o pieniądze, ale też godność i przyszłość polskiej oświaty. O tym, jak należy zakończyć ten kryzys w programie Tak Jest rozmawiali strajkujący nauczyciel Marcin Korczyc i Karolina Elbanowska ze Stowarzyszenia Rzecznik Praw Rodziców. (http://www.tvn24.pl)
https://www.tvn24.pl/tak-jest,39,m/trwa-strajk-nauczycieli-generalny-i-bezterminowy,925716.html

Polskie Radio, Strajk nauczycieli. Rzecznik Praw Rodziców: to przypomina przedwyborczy klimat,08.04.19

Podobnego zdania była Karolina Elbanowska, Rzecznik Praw Rodziców. Jej zdaniem obecna sytuacja w oświacie antagonizuje środowiska nauczycieli i rodziców. – To wszystko przypomina przedwyborczy klimat. Sytuacja jest postawiona na ostrzu noża. Rozmowy nie są prowadzone w merytoryczny sposób, tylko na zasadzie zagrożenia rozsypania systemu przez związki zawodowe – powiedziała.
Jak stwierdziła, odnosi wrażenie, że napięcie na linii rodzice-nauczyciele zwiększy się. – Tak skonstruowano ten strajk, by jak najbardziej zabolał społeczeństwo. By zabolał rodziców oraz dzieci, a tym samym by nasz ból wpłynął na decyzję rządzących. Myślę, że są lepsze formy strajku, przeciwko którym rodzice nie mieliby nic do powiedzenia. To np. zawieszenie na jakiś czas wykonywania prac związanych z biurokracją – powiedziała Karolina Elbanowska.
Więcej: https://polskieradio24.pl/5/1222/Artykul/2291461,Strajk-nauczycieli-Rzecznik-Praw-Rodzicow-to-przypomina-przedwyborczy-klimat

TVP, Sławomir Broniarz – związkowiec czy polityk? 08.04.19

https://wiadomosci.tvp.pl/42112170/slawomir-broniarz-zwiazkowiec-czy-polityk

Radio Zet, Karolina Elbanowska w Radiu ZET. Czy jest szansa, żeby zatrzymać strajk nauczycieli? – Myślę, że nie. Pan Broniarz idzie na udry , 7.04.2019

– Patrząc na podejście szczególnie pana Broniarza, który, mam wrażenie, idzie na udry, to myślę, że nie ma szans na porozumienie – tak o zapowiadanym strajku nauczycieli mówiła w Radiu ZET Karolina Elbanowska ze Stowarzyszenia Rzecznik Praw Rodziców. Dodała, że, jej zdaniem, szef ZNP chce „dopiec rodzicom i dzieciom”.
https://wiadomosci.radiozet.pl/Gosc-Radia-ZET/Karolina-Elbanowska-u-Lukasza-Konarskiego