Nasz list ws wcześniaków do Ministra Zdrowia

Warszawa, 7 października 2020 r.

Fundacja Rzecznik Praw Rodziców

Sz.P.
Adam Niedzielski
Minister Zdrowia
ul. Miodowa 15
Warszawa

Sz.P.
Józefa Szczurek-Żelazko
Wiceminister Zdrowia
ul. Miodowa 15
Warszawa

Szanowny Panie Ministrze!
Szanowna Pani Minister!

Zwracamy się z gorącą prośbą o zaangażowanie w sprawę standardów dotyczących dzieci urodzonych jako wcześniaki i ich matek.

W wielu szpitalach w Polsce matki od wielu miesięcy są izolowane od dzieci poddanych intensywnej terapii. Motywowane jest to względami epidemiologicznymi. Na przykład w Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi od początku października rodzice mogą widywać dzieci 1 godzinę na 10 dni i to tylko za pisemną zgodą kierownika kliniki.

Tymczasem obecność matki jest czynnikiem najbardziej potrzebnym do przeżycia. Dowodzą tego liczne doświadczenia znane współczesnej medycynie i psychologii. Dzieci pozbawione głosu, dotyku, ciepła matki, zatrzymują się w rozwoju, chorują a nawet umierają. Tym bardziej dzieci, których życie w łonie matki zostało przerwane przedwcześnie i które nagle znajdują się w obcym środowisku. Te dzieci potrzebują jak powietrza bliskości matki, która była dotąd całym ich światem. Nie zastąpi jej opieka nawet najlepszego personelu, który działa w rytmie innych, stricte medycznych priorytetów.

Pierwszym celem w przypadku wcześniaków jest to, żeby mogły przeżyć. Aby tak się stało potrzebują jednak nie tylko opieki medycznej, ale również motywacji do życia. Ze względu na ten cel konieczne jest pilne dopuszczenie do dzieci ich matek.

W dalszej kolejności ważni są też rodzice i ich emocje. Matki nie stanowią przecież większego zagrożenia epidemiologicznego od personelu, który też funkcjonuje w świecie zewnętrznym, poza szpitalem. Do Fundacji napływają z różnych części Polski sygnały o matkach, które od bardzo dawna nie widziały swoich dzieci, w niektórych przypadkach nawet od pięciu miesięcy. Inne doświadczają traumy, ponieważ dziecko umiera w samotności a one nie mają nawet możliwości się z nim pożegnać.

Bardzo prosimy o pilne zajęcie się tą sprawą.

Z poważaniem
Tomasz i Karolina Elbanowscy
Nikoleta Broda – położna
dr n. med. Ewa Zwolińska, ginekolog – położnik

Fot. cone xaoto.com.br