Rozmowa z doradcą laktacyjnym Beatą Mariańczyk. Rodzina to skarb

Wersja z 31.12
https://www.facebook.com/watch/?v=1258648024507076

Rozmowa nagrana została w ramach projektu Rodzina to skarb, konkurs Po pierwsze rodzina dla Ministerstwa Rodziny

Zagadnienia

– Zgodnie z zaleceniami WHO kobiety powinny karmić dziecko co najmniej 2 lata od urodzenia, ale mówi się nawet o tym, że dzieci powinny być karmione do 6 roku życia. Czemu to takie ważne?
SZPITAL
– Jak zawalczyć o siebie w szpitalu? To jest ten moment, gdy personel zajęty procedurami medycznymi nie ma czasu na pracę z matką, gdy idzie coś nie tak – pokarmu jest mało, dziecko nie umie ssać; a w szpitalach często od razu w takich sytuacjach oferowane jest mleko modyfikowane.
ZDROWIE
– Czy to prawda, że dzieci karmione mlekiem mamy są zdrowsze. Czy rzeczywiście są na to badania? Na jakie choroby dzieci nie chorują – w jakich ew. chorobach to karmienie ma znaczenie?  
– Kobiety łatwiej dochodzą do swojej wagi po ciąży, a do tego nie chorują w przyszłości na osteoporozę, zmniejsza się zachorowalnośc na raka jajnika, na raka sutka? Są na to badania? Jak karmienie wpływa na zdrowie kobiety?
ŻYCIE
 Co to znaczy, że mleko matki ratuje życie? To istotne w kontekście wcześniaków. W jakim sensie ratuje?

PORADA
– Wiele kobiet rezygnuje z karmienia, np. dlatego, że piersi bolą, brodawki poranione. Czy są sposoby na to, by to dziecko nauczyć ssać? Czy nauka podczas porady laktacyjnej Na czym polega porada laktacyjna?

SZCZEGÓLNE SYTUACJE
– Są kobiety, które nigdy karmić nie będą / nie mogą – prawda czy fałsz?  (np. zapalenie piersi)

 Czy da się karmić w sytuacjach szczególnych? Np. wieloraczków, w ciąży, po przerwie, dziecka adoptowanego?

MITY, STEREOTYPY
– Karmienie butelką jest wygodniejsze – wiadomo czy niemowlę zjadło tyle, ile trzeba; nie trzeba nosić niemodnych bluzek, można się dzielić opieką i wysypiać?

– Mamy XXI wiek i dziś mieszanki są tak dobre jak mleko matki. Mama karmiąca powinna przestrzegać ścisłej diety lekkostrawnej. Prawdziwe to stwierdzenia czy fałszywe? Z jakimi najdziwniejszymi stereotypami się pani spotkała w swojej długoletniej pracy – dlaczego kobiety odrzucają chęć karmienia?