Sprawozdanie Telefonu Wsparcia październik 2024

1-31 października 2024 

Liczba zgłoszeń: 29

Zgłoszenia rodzin, którym odebrano dzieci: 8   

Zgłoszenia rodzin, którym grozi odebranie dzieci:  9 

Zgłoszenia osób mających problemy z instytucjami państwowymi: 12

Opis wybranych historii

 Rodzina wielodzietna z czwórką dzieci zgłosiła się do Fundacji z prośbą o pomoc, ponieważ zostali objęci monitoringiem przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Sprawa rozpoczęła się kilka miesięcy temu. Do MOPS-u trafił anonim, który informował, że w rodzinie panuje przemoc. Pracownicy socjalni pojawili się w domu rodziny, żeby przeprowadzić wywiad środowiskowy i sprawdzić czy donos jest wiarygodny. Okazało się, że rodzina funkcjonuje prawidłowo, a informacje zawarte w anonimie są nieprawdziwe. Niestety po wakacjach anonimowy donos ponownie trafił do placówki. Tym razem oprócz przemocy informacje dotyczyły również rzekomych zaniedbań dzieci, które nie wypełniają obowiązku szkolnego oraz nie korzystają ze świadczeń Podstawowej Opieki Zdrowotnej. Pracownicy socjalni przyjrzeli się dokładniej rodzinie.

Dzieci rzeczywiście nie korzystają z publicznych szkół, ale objęte są edukacją domową. Najstarsze dziecko pobiera naukę w zagranicznej placówce oświatowej, w kraju z którego rodzina niedawno wróciła. Dzieci były zgłoszone do placówek oświatowych i miały zgodę dyrektorów na edukację domową. Wszystkie formalności wymagane były przez rodziców spełnione. Dzieci objęte są również prywatną opieką medyczną. Rodzice nie mają obowiązku zgłaszania dzieci do Podstawowej Opieki Zdrowotnej, szczególnie podczas przebywania za granicą. Przepisy prawne w Polsce nie konstytuują obowiązku złożenia deklaracji wyboru świadczeniodawcy udzielającego świadczeń z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej (Zarządzenie Prezesa NFZ nr 69/2013/DSOZ). Świadczeniodawca POZ obowiązany jest zawsze udzielić świadczeń na rzecz dziecka, które posiada obywatelstwo polskie i nie ukończyło 18 roku, szczególnie w przypadkach uzasadnionych względami medycznymi. 

Rodzina nawiedzana jest przez pracowników socjalnych kontrolujących porządek w domu, który nie łatwo jest utrzymać przy dużej ilości dzieci. Sprawdzają czy wszystkie mają odpowiednie warunki do nauki, czy każde z nich  posiada biurko oraz swoje własne łóżko. Żądają od rodziców okazania dokumentacji medycznej dzieci. Kiedy nie chcą spełnić oczekiwań urzędników, straszeni są kuratorem sądowym. 

Jesteśmy w kontakcie z rodzicami i na bieżąco tłumaczymy niezrozumiałe dla nich okoliczności. Wyjaśniają urzędnikom swoją niecodzienną sytuację. Rodziny wielodzietne często korzystają z edukacji domowej. Dzięki niej budowane są relacje rodzinne i rodzice mają wpływ na wychowywanie własnych dzieci.