Oswiadczenie ws podwyżki VAT na mleko sojowe

Oświadczenie Fundacji Rzecznik Praw Rodziców
w sprawie podwyżki VAT na produkty zastępujące mleko

Do: Posłów Sejmowej Komisji Finansów Publicznych

Szanowni Państwo!

Dotarły do nas głosy rodziców dzieci z alergiami, zaniepokojonych krzywdzącą dla rodzin zmianą procedowaną przez Sejm. Projekt podwyżki z 5 do 23% podatku VAT na napoje roślinne zastępujące mleko: napoje sojowe, migdałowe, owsiane, orzechowe czy ryżowe, spowoduje znaczącą podwyżkę cen tych produktów.

Zwracamy uwagę na fakt, że już dziś produkty te są droższe od mleka. Zmiana ta uderzy w rodziny małych alergików, które znajdują się w trudniejszej sytuacji niż rodziny dzieci zdrowych. Nietolerancja mleka jest uciążliwym problemem zdrowotnym, na który cierpi blisko 3% dzieci, czyli kilkaset tysięcy małych Polaków. Alergia na mleko, skutkuje problemami immunologicznymi, które są nie tylko uciążliwe jak atopowe zapalenie skóry, ale też niebezpieczne, jak zahamowanie wzrostu dziecka. Rodzice w konsultacji z lekarzami
i dietetykami starają się zapewnić swoim cierpiącym na alergię dzieciom odpowiednie warunki rozwoju podając im produkty zastępujące mleko a więc napoje sojowe, ryżowe i inne, najbliższe w smaku do mleka i bogate w witaminy, wapń, fosfor, magnez i inne składniki niezbędne do rozwoju dzieci. Podwyżka VAT na te produkty byłaby formą dyskryminacji tych rodzin.

Postulujemy odstąpienie od niezrozumiałej dla nas i krzywdzącej dla dzieci i ich rodzin zmiany.

z poważaniem
Karolina Elbanowska
Fundacja Rzecznik Praw Rodziców
konsultacja medyczna dr n.med. Teresa Kibalenko-Nowak